Smart-grid-consortium tuigt vijf proefprojecten op
Smart Energy Collective, het in 2010 opgerichte samenwerkingsverband van Nederlandse hightechspelers rond smart grids, gaat volgend jaar van start met vijf pilotprojecten. ‘De eerste fase - waarin we het op poten hebben gezet - is afgerond. We beginnen nu aan de volgende fase waarbij we concreet gaan ontwerpen hoe de projecten eruit gaan zien’, vertelt programmacoördinator Frits Bliek van Kema. De spelers hebben tot februari uitgetrokken voor het uitwerken van de plannen.
De vijf projecten moeten op grote schaal inzicht bieden in smart grids; de technologie, maar ook de gebruiks- en verdienmodellen, onderhoud, regelgeving en dergelijke. Het collectief heeft om die reden vijf uiteenlopende scenario’s geïdentificeerd voor zijn proefprojecten. Bij de proeven zijn verschillende energiestromen betrokken en verschillende manieren om vraag en aanbod op elkaar af te stemmen, variërend van infrastructuur tot aan individuele apparaten die inspelen op de stroomprijs.
Bij drie van de vijf proeven gaat het om huishoudens.‘Daar gaat veel veranderen’, zegt Bliek. ‘Veel huishoudens worden ook energieproducent, bijvoorbeeld met zonnecellen.’ Samen zullen de projecten meer dan duizend huishoudens beslaan, al zijn nog niet alle details ingevuld. In Gorinchem wordt een nieuwbouwwijk ingericht waar de energievoorziening zo veel mogelijk elektrisch wordt ingevuld, tot aan de auto’s aan toe. In Goes gaat het ook om nieuwbouw, maar daar worden naast elektriciteit ook warmtestromen meegenomen. Bij het samenbrengen van woningen en winkels kan dit bijvoorbeeld optimaal benut worden, omdat de warmtebehoeften over de dag elkaar aanvullen. In Heerhugowaard gaat het om het aanleggen van smart grids in bestaande bebouwing.
Daarnaast is er een proef gericht op de kleine en middelgrote industrie rond Schiphol. ‘Daar richten we ons echt op het productieproces, van tuinders tot productiebedrijven’, vertelt Bliek. Het vijfde project richt zich op kantoren. ‘Dat is ontzettend interessant, want dat zijn grote panden. Maar het is ook lastig want de verbruikspatronen zijn zeer regelmatig, terwijl je juiste flexibiliteit nodig hebt om op duurzame bronnen in te spelen. Dat willen we deels met elektrische voertuigen opvangen’, vertelt Bliek.
Het Smart Energy Collective bestaat vandaag de dag uit 26 leden, met onder meer uit IBM, ICT, Imtech, DNV Kema, Nedap, NXP, Philips, Priva en Siemens. De initiatiefnemers sloegen de handen eind 2010 ineens om de koppositie van Nederland veilig te stellen door de technologie vanuit het laboratorium in de praktijk uit te testen.
Dit artikel is gratis te lezen voor geregistreerde gebruikers.
Bent u nog niet geregistreerd? Vraag dan gratis een account aan.



